دادستان عمومی و انقلاب مرکز البرز مطرح کرد:

ضرورت دریافت مجوز برای فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز گفت: افراد و گروه‌هایی که تمایل به استفاده از فضای مجازی در زمان انتخابات را دارند، نیازمند گرفتن مجوز قانونی هستند.

حاجی رضا شاکرمی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه دعوای که مطرح می‌شود دو جنبه عمومی و خصوصی دارد، گفت: دادستان دعواهای خصوصی و عمومی را پیگیری کرده تا به نتیجه و صدور رأی منتهی شود.

شاکرمی با تأکید بر اینکه دستگاه قضا بر احقاق حق عمومی مردم حساسیت ویژه‌ای دارد، گفت: دستگاه قضا به‌تنهایی نمی‌تواند وظایف دستگاه‌های مختلف در قبال مردم را رصد کند سازمان بازرسی نیز وظایفی در این خصوص به عهده دارد.

وی در خصوص پرونده شهید مرادخانی که سال ۱۳۹۰ به دست یک نفر و در هنگام مأموریت به شهادت رسید، گفت: پرونده این شهید بررسی و رأی صادرشده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با تأکید بر اینکه حکم قصاص این پرونده صادرشده است، گفت: دستگاه قضا در این پرونده حکم محاربه تشخیص نداده است زیرا محاربه ارکان و عناصری دارد. مدیری با حقوق نجومی در استان البرز وجود ندارد شاکرمی با توجه به اینکه یک عمل خلاف قانون باید یک خوف عمومی در جامعه ایجاد کند، گفت: درصورتی‌که این امر اتفاق افتد حکم به محاربه داده می‌شود در پرونده شهید مرادخانی محاربه و خوف عمومی ایجاد نشده است.

وی با تأکید بر اینکه حکم متهم پرونده شهید مرادخانی قتل عمد و نگهداری سلاح غیرمجاز تشخیص داده‌شده است، گفت: حکم قصاص متهم این پرونده صادرشده است و درصورتی‌که خانواده شهید مرادخانی اعلام کنند قاتل ظرف سه روز اعدام خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با اشاره به اینکه در این خصوص شایعه‌پراکنی‌های انجام‌شده است، گفت: اتهام تغییری نمی‌کند و حکم صادره قطعی است اینکه برخی مدعی هستند باید حکم تغییر کرده و به محاربه تبدیل شود اساساً غیرمنطقی است.

شاکرمی در بخش دیگری با اشاره به اینکه بحث حقوق‌های نجومی در استان البرز پیگیری شده است، گفت: مدیری با حقوق نجومی در استان البرز وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه دستگاه قضا در این زمینه ورود کرده است، گفت: دولت هنوز در این زمینه به دستگاه قضا پاسخی ارائه نکرده است. نبود پارکینگ عمومی در کرج دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در بخش دیگری با اشاره به میزان وقوع جرائم در استان، گفت: در حال حاضر بیشتری جرمی که در استان شاهد هستیم سرقت خودرو است.

وی بابیان اینکه ۶۰ درصد جرائم استان به سرقت اختصاص دارد، گفت: شرکت‌های خودروسازی باید در خصوص امنیت خودروها تدابیر ویژه‌ای بیاندیشند و فقط به فکر فروش نباشند. شاکرمی در ادامه با تأکید بر اینکه پارکینگ‌های عمومی در سطح شهر کم است، گفت: برخی خیابان‌های شهر به پارکینگ عمومی تبدیل‌شده است و این مسئله میزان سرقت‌های خودرو را بالا می‌برد.

وی با اشاره به اینکه مکاتبه‌ای با شهرداری کرج انجام‌شده تا مشخص شود هزینه‌های عوارض و جریمه‌های مربوط به این مهم صرف چه چیزی شده است، گفت: شهرداری موظف به نگهداری هزینه‌های عوارض و جریمه‌ها در حسابی برای احداث پارکینگ عمومی است.

شاکرمی در بخش دیگری با اشاره به اینکه شعبه ۱۷ بازپرسی استان ویژه جرائم اطفال و نوجوانان است، گفت: در این شعبه مددکار بهزیستی مستقر است که برای نوجوانانی که مرتکب جرم می‌شود پرونده شخصیت تشکیل می‌شود. قصور شهرداری کرج و افزایش آلودگی هوا دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با تأکید بر اینکه پرونده‌های نوجوانان و اطفال توسط پلیس‌های تخصصی زن بررسی می‌شود، گفت: سرقت و ضرب‌وجرح عمده جرائمی است که در استان البرز به وقوع می‌پیوندد.

وی در بخش دیگری به معضلات آلودگی هوای استان کلان‌شهر کرج اشاره کرد و گفت: سه معدن شن و ماسه که در شمال غرب کرج مشغول فعالیت بودند که به دلیل آلودگی هوا از فعالیتشان جلوگیری شد. شاکرمی به تأثیر سمن‌ها در جلوگیری از آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: دستگاه قضا به همراه اداره کل محیط‌زیست استان البرز بحث‌های مربوط به آلودگی هوا را به جد پیگیری می‌کند و در صورت نیاز اطلاع‌رسانی خواهد شد. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز بابیان اینکه حق صیانت از زندگی شهری به همراه آرامش و امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: وظیفه‌ای که به محیط‌زیست استان محول شده این است که وظایف دستگاه‌های مختلف برای کاهش آلودگی هوا در استان مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی موارد قصور سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین شهرداری کرج مشخص‌شده است، گفت: تأمین زیرساخت نوسازی ناوگان فرسوده حمل‌ونقل عمومی و همچنین تأمین زیرساخت‌های دولت الکترونیک به‌منظور کاهش سفرهای درون‌شهری که منجر به آلودگی هوا می‌شود ضروری است. فضای مجازی در زمان انتخابات قانون‌منداست شاکرمی در ادامه گفت: رویکرد دادگستری استان البرز در خصوص بحث عملکرد در زمان انتخابات بسیار جدی و لازم‌الاجرا است.

وی با تأکید بر این مهم که همواره تشخیص مجرمانه با دستگاه قضایی است، توضیح داد: یکی از محیط‌های برگزاری انتخابات متناسب با جامعه مخاطب فضای مجازی است. شاکرمی خاطرنشان کرد: افراد و گروه‌هایی که تمایل دارند در بحث انتخابات از فضای مجازی استفاده کنند، نیازمند مجوز قانونی در این فضا هستند و در غیر این صورت متخلف محسوب می‌شوند. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز افزود: وظیفه قاضی و مسئول قضایی تطبیق عملیات مجرمانه‌ای است که پلیس آن را درآورده و تحویل سیستم قضا می‌دهد.

وی توضیح داد: چنانچه پلیس فتا گزارش و مستنداتی مبنی بر اعمال جرم در فضای مجازی ارائه دهد، دادگستری نسبت به تطبیق عملیات مجرمانه اعمال‌نظر خواهد کرد. این مقام قضایی استان با تأکید بر هوشیاری مردم و افرادی که تمایل به فعالیت در انتخابات در حیطه فضای مجازی دارند، تأکید کرد: فعالیت در فضای مجازی باید پایبند به مجوزهای قانونی است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.