سازمان بسیج حقوق دانان استان البرز

روز قدس از نگاه امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب

روز جهانی قدس انسان های آزاده با مشت های گره کرده برای نجات مردم مظلوم فلسطین از چنگال رژیم صهیونیستی، فریاد حمایت از آنها را سر می دهند که این امر نشانگر همبستگی جهانیان با ملت بی دفاع فلسطین است.

روز جهانی قدس انسان های آزاده با مشت های گره کرده برای نجات مردم مظلوم فلسطین از چنگال رژیم صهیونیستی، فریاد حمایت از آنها را سر می دهند که این امر نشانگر همبستگی جهانیان با ملت بی دفاع فلسطین است، در این میان بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری می تواند نقشه راه مسلمانان در مسیر یاری رساندن به ساکنان واقعی آن دیار باشد.   یکی از مهم ترین و بارزترین بحران های خاورمیانه در حال حاضر، موضوع فلسطین و جنگ مداوم رژیم صهیونیستی با مردم مظلوم این کشور است. این مساله سبب شد تا بنیان گذار انقلاب اسلامی آخرین جمعه ی ماه رمضان را روز قدس نام گذاری کنند تا مسلمانان جهان، همبستگی خود را با فلسطینیان بیش از پیش اعلام دارند.   نام گذاری روز قدس، موضوع اشغال فلسطین را در صدر مسایل جهان اسلام قرار داد و تمامی مسلمانان و مستضعفان جهان را در اتحادی بزرگ برای نجات سرزمین نخل های زیتون بسیج کرد تا با یاری یکدیگر به اشغال سرزمین های فلسطین پایان دهند و آرامش، امنیت و استقلال را برای مردمان آن به ارمغان آورند. در آستانه روز قدس گروه اطلاع رسانی ایرنا به محوریابی و بازتاب سخنان امام امت و رهبر انقلاب اقدام کرده است.      

 

- روز قدس در بیانات امام خمینی(ره)  

 

** نامگذاری روز همبستگی مسلمانان   «من در طی سالیان دراز خطر اسراییل غاصب را گوشزد مسلمین نموده ام که اکنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می کند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنیم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند...» (پیام امام خمینی برای نامگذاری روز جهانی قدس، هفدهم مرداد ۱۳۵۸)  

**روز قدس، روزحکومت اسلامی

 

  «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید جمهوری اسلامی در سراسر کشورها بیرق آن برافراشته شود. روزی است که باید به ابرقدرت ها فهماند که دیگر آنها نمی توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم می دانم، روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بایستند.»(صحیفه امام، جلد ۹، ص ۲۷۸)  

**روز اجرای قوانین اسلام  

 

«...روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرت ها هشدار داد که باید دست خود را از روی مستضعفین بردارید و سر جای خود بنشینید... روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود. روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرت ها هشدار بدهیم که اسلام دیگر تحت سیطره شما، به واسطه عمال خبیث شما، واقع نخواهد شد، روز قدس، روز حیات اسلام است.» (صحیفه امام، جلد ۹، ص۲۷۷)  

**تکیه مسلمانان به قدرت اسلام

 

«مستضعفان جهان باید قدرت اسلامی خود را بیابند و از عربده های شرق و غرب و وابستگان و تفاله های آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالی و اتکال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتکاران را از کشورهای خود کوتاه نمایند و آزادی قدس شریف و فلسطین را سرلوحه برنامه خود قرار دهند ....روز قدس را زنده نگه دارند. امید است با زنده نگه داشتن این روز، بی تفاوتی ها زایل شود و غفلت ها مرتفع گردد.»(صحیفه امام، جلد ۱۵، ص۶۱)

  ** روز ایستادگی در برابر مستکبران و جهانخواران

 

  «مسلمین، از لبنان و قدس عزیز پشتیبانی نمایند. مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه ی مسلمین، بلکه مستضعفین بدانند و از آن نقطه حساس در مقابل مستکبرین و جهانخواران بایستند و تا رهایی مظلومان از زیر ستم قدرتمندان از پای ننشینند.»(صحیفه امام، جلد ۱۵، ص ۶۲)  

 

    - روز قدس در بیانات مقام معظم رهبری  

 

** روز قدس، صف بندی حق علیه باطل   «...چقدر سعی کرده اند در طول این سالها که روز قدس را که نماد صف بندی حق در مقابل باطل است، تضعیف کنند. روز قدس نشان دهنده ی صف بندی حق و باطل، صف بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده ی صهیونیزم است که به وسیله ی دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرتهای استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است...» (سخنان رهبری در خطبه های نماز عید سعید فطر، بیست و نهم شهریور ۱۳۸۸)  

**مسجد الاقصی اولویت دنیای اسلام  

«... من قلباً متأسّفم ما [یعنی ] دنیای اسلام - که باید همه ی نیروی خودمان را صرف کنیم برای مقابله ی با توطئه ی رژیم صهیونیستی و این حرکتی که علیه قدس شریف و مسجدالاقصی انجام دادند که همه ی دنیای اسلام را بایستی به حرکت در بیاورد - امروز ناچاریم به گرفتاری هایی که استکبار در درون دنیای اسلام به وجود آورده مشغول بشویم؛ چاره ای نیست. در واقع پرداختن به مسئله ی تکفیر، چیزی است که بر علمای دنیای اسلام و زبدگان و فرزانگان دنیای اسلام تحمیل شده است؛ این را دشمن به صورت مشکل دست ساز وارد دنیای اسلام کرده است و ناچاریم به آن بپردازیم، لکن مسئله ی اصلی، مسئله ی رژیم صهیونیستی است؛ مسئله ی اصلی، مسئله ی قدس است؛ مسئله ی اصلی، مسئله ی قبله ی اوّل مسلمین، مسجدالاقصی است؛ اینها مسائل اصلی است...» (بیانات در دیدار شرکت کنندگان در کنگره ی جهانی جریانهای افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام، چهارم آذر ۱۳۹۳)   برگرفته از: کتاب صحیفه ی امام خمینی(ره)

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.